مرکز توانبخشی سعادت آباد تهران

مرکز توانبخشی سعادت آباد تهران

جست و جو برای یافتن یک مرکز توانبخشی کاردرمانی و گفتاردرمانی قابل اعتماد در منطقه سعادت آباد تهران، موضوعی است که ممکن است مدت ها ذهن  مراجعین  توان‌ خواه ساکن این محله یا محله های اطراف آن را، به خود مشغول کرده باشد.

سعادت‌ آباد از شرق به بزرگراه چمران، از جنوب به شهرک غرب، از شمال به کوی فراز، از شمال شرق به اوین، از شمال غرب به فرحزاد راه دارد.

بلوار دریای سعادت آباد تهران بلواری در شمال غرب این شهر است که از امتداد بلوار مدیریت تهران آغاز شده و به خیابان شهید محمد مهدی فرحزادی منتهی می‌گردد.

همچنین برای معرفی دقیق تر این‌ بلوار و مناطق و خیابان های اطراف آن می‌توان به تقاطع و ارتباطات این بلوار (بلوار دریا) با بلوار فرهنگ، خیابان علامه طباطبایی جنوبی، خیابان سی و پنج متری سعادت آباد، خیابان شهید صراف‌ ها، بلوار شهرداری (میدان كوثر)، بلوار شهید پاکنژاد و خیابان شهید محمدمهدی فرحزادی اشاره کرد.

از آنجایی که امروزه و در شرایط کنونی، پیدا کردن یک مرکز توانبخشی مجهز و دارای کادر حرفه ای و متخصص کار دشواری است، بنابراین تصمیم گرفتیم تا به معرفی یکی از بهترین کلینیک های کاردرمانی و گفتاردرمانی در بلوار دریای سعادت آباد تهران بپردازیم.

معرفی مرکز توانبخشی سعادت آباد

همانطور که می‌دانید ممکن است کلینیک های بسیار زیادی در زمینه ارائه خدمات توانبخشی در حیطه کاردرمانی و گفتاردرمانی در محدوده سعادت آباد منطقه دو تهران فعالیت و رقابت کنند، اما پیدا کردن تخصصی و اخلاق‌مدار ترین مراکز توانبخشی همواره دشوار بوده و نیازمند تحقیق و بررسی های فراوانی می‌باشد.

روش های تخصصی انجام مداخلات، انتخاب تجهیزات کاملا حرفه ای و سطح سواد و تجربه درمانگران از جمله موارد بسیار مهمی است که همواره در انتخاب یک کلینیک خوب می‌تواند مورد توجه درمانجویان عزیز و همراهان بیماران گرامی واقع شود.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا به معرفی یکی از بهترین کلینیک های توانبخشی منطقه غرب و شمال تهران (سعادت آباد) بپردازیم اما قبل از آن، با ما همراه باشید تا نگاهی اجمالی و سریع به مفاهیم مرتبط با خدمات کاردرمانی و گفتاردرمانی داشته باشیم.

مفاهیم کاردرمانی

دقیقا به چه کارهایی “آکوپیشن” گفته می‌شود؟

آکوپیشن ها فعالیت هایی هدفمند هستند که انسان ها فارغ از جنسیت و یا سن، آن‌ ها را از روی علاقه و اختیار انتخاب کرده و یا به انجام دادن آن ها، نیاز دارند.

برای مثال فردی را در نظر بگیرید که روز خود را با بیدار شدن از خواب شروع می‌کند و پس از مکث کوتاهی، به سرویس بهداشتی رفته و با خالی کردن ارادی مثانه و روده خود بر سر میز صبحانه حاضر می‌شود.

جالب است بدانید که علاوه بر تمامی فعالیت های ذکر شده در مثال فوق، از خوابیدن فرد در طول شبانه روز نیز می‌توان به عنوان یک آکوپیشن بسیار مهمی یاد نمود که در صورت مختل شدن روند آن، کیفیت زندگی او را دست‌خوش تغییراتی جدی خواهد کرد.

در نهایت اما می‌توان گفت که این آکوپیشن ها هستند که با اتصال به یکدیگر، سرتاسر زندگی و فعالیت های روزمره یک فرد را تشکیل می‌دهند.

کاردرمانی چیست؟

دانستیم که روند طبیعی زندگی روزمره افراد چیزی جز انتخاب و انجام زنجیره ای به هم پیوسته از آکوپیشن های متوالی نیست.

در صورتی که فرد به دلیل ناتوانی های ناشی از آسیب های جسمانی، روانی و یا ذهنی، در انجام فعالیت های روزمره خویش با دشواری هایی مواجه شده و به عبارتی دیگر استقلال خود در زندگی را از دست بدهد، می‌تواند با مراجعه به متخصصین کاردرمانی از مداخلات موجود بهره گیرد.

همچنین آکوپیشنال تراپیست ها (کاردرمانگران) در مرکز توانبخشی سعادت آباد به مراجعین خود کمک می‌کنند تا با انتخاب ابزار و یا استراتژی های مناسب، بر معلوليت و یا ناتوانی غلبه کنند.

حیطه های مداخلات بخش کاردرمانی

کاردرمانی شاخه ای از حیطه های گوناگون‌ توانبخشی است که قصد دارد تا به هر فردی که به نوعی با مشکلات جسمی، حسی یا شناختی در سنین مختلف دست و پنجه نرم می‌کنند، کمک نماید.

در واقع می توان اینگونه تعریف کرد که؛ هر فردی، در هر سنی، به هر دلیلی نتواند فعالیت های روزمره زندگی اش را انجام دهد، نیازمند کاردرمانی می باشد. کاردرمانی در منطقه سعادت آباد تهران به حفظ استقلال در فعالیت های زندگی روزمره، افزایش کیفیت زندگی و تعامل اجتماعی کمک می کند.‌ برای این رسیدن به این اهداف از فعالیت های روزمره، تمرینات و سایر روش های درمانی استفاده می شود.
حیطه های مداخلات کاردرمانی مرکز توانبخشی سعادت آباد را می توان اینگونه تقسیم بندی کرد:

• ذهن : بیماری ها و عارضه های گوناگونی را می‌توان نام برد که وجود آن ها می‌تواند سبب ایجاد مشکلاتی در ذهن و توانایی های شناختی افراد، در سنین کودکی و یا بزرگسالی گردد.

مداخلات کاردرمانی ذهنی در درمان و بهبود علائم ناشی از اختلالاتی مانند اختلالات طیف اتیسم، بیش فعالی و نقص توجه، اختلالات یادگیری خاص، ناهنجاری های ژنتیکی گوناگون و … تاثیر دارد.

در واقع این مداخلات به صورت چند جانبه و جامعی، سبب تقویت عملکرد های ذهنی و شناختی کودکان و بزرگسالان می‌شوند.

• جسم : تمرکز مرکز توانبخشی سعادت آباد در این حیطه ی درمانی، بر مشکلات جسمی و فیزیکی افراد می‌باشد که دربرگیرنده اختلالات نورولوژیکی مثل سکته مغزی، ام اس، پارکینسون، فلج مغزی، شارکوماریتوث و همچنین اختلالات ارتوپدیکی مثل انواع گوناگون شکستگی‌ و دررفتگی ها، کمر درد و سایر آسیب‌های ستون فقرات و اختلالاتی مانند انواع دفورمیتی و بدشکلی‌ها، آسیب نخاعی، ضربه مغزی و… می باشد.

کاردرمانی در اختلالات نورولوژی بزرگسالان

یکی از حیطه های خدمت‌ رسانی کلینیک توانبخشی سعادت آباد تهران، مداخلات کاردرمانی در درمان بیماری های نورولوژیک گوناگون می‌باشد که به صورت ویژه و با بالاترين کیفیت ممکن، به مراجعین محترم ارائه می‌شوند.

 

مرکز توانبخشی سعادت آباد

مرکز توانبخشی سعادت آباد

مشکلات نورولوژیک مختلف می‌توانند ناشی از اختلال و آسیب به سیستم اعصاب مرکزی باشند که از جمله آن ها می‌توان به سکته مغزی، ام اس، پارکینسون، ضربه مغزی، ضایعات نخاعی و آلزایمر اشاره کرد.

متخصصين کاردرمانی در مرکز توانبخشی سعادت آباد تهران با انجام یک ارزیابی دقیق و طراحی یک پروتکل توانبخشی منحصر به فرد برای هر یک از مراجعین خود، به آن ها کمک می‌کنند تا هر چه سریع تر توانایی هایی مثل نشستن، راه رفتن، حفظ تعادل و … را که بعد از مبتلا شدن به اختلالات مذکور از دست داده اند، دوباره کسب کنند.

کاردرمانگران همچنين ممکن است با مشاوره و ارائه راهکار های مناسب به هر مراجع، آن ها را جهت بازگشت به فعالیت های روزمره و کسب مجدد توانایی در انجام کار های شخصی و حتی برقراری ارتباطات اجتماعی راهنمایی کنند.

معرفی بخش گفتاردرمانی مرکز توانبخشی سعادت آباد

گفتاردرمانی چیست؟

در واقع هنگامی که ما صحبت می‌کنیم و از طریق حرف زدن با سایر اطرافیان خود ارتباط برقرار می‌کنیم، در حال استفاده همزمان از توانایی های “زبانی” و “گفتاری” خود هستیم.

بخشی از فرایند صحبت کردن که در مغز انسان پردازش و به وقوع می‌پیوندند را اصطلاحا معادل عبارت زبان در نظر می‌گیرند (به طور مثال فرآیند هایی مثل انتخاب کلمات مناسب، جمله بندی کردن و …).

در طرف مقابل نیز بخش دیگری از این فرآیند ها هم از طریق به کار گیری اجزائی مانند دیافراگم، ریه، عضلات حنجره، زبان و لب ها باعث تولید آوا و صداهای متفاوتی می شوند که این بخش همان گفتار است.

بنابراین می توان گفت متخصصین گفتاردرمانی در مرکز توانبخشی سعادت آباد به درمان اختلالات زبانی که بیانگر فرایندهای مغزی نابهنجار بوده و اختلالات گفتاری که ناشی از اختلال در عملکرد اندام های سر و صورت هستند، می پردازند.

همچنین از مداخله در ناهنجاری های فرآیند “بلع” می‌توان به عنوان یکی دیگر از حیطه های بسیار مهمی یاد کرد که در شرح وظایف متخصصین گفتاردرمانی قرار می‌گیرد.

از جمله اختلالات و بیماری هایی که متخصصین گفتادرمانی در کاردرمانی و گفتاردرمانی آباد به ارزیابی و درمان آنها می پردازند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

•‌ لکنت زبان

• اختلالات تلفظی و تولیدی

• اختلالات یادگیری

• آفازی (زبان پریشی)

• شکاف کام و لب

• بیش فعالی

• اختلالات طیف اتیسم

• کم توانی ذهنی

بخش روانشناسی مرکز توانبخشی سعادت آباد

روان درمانی در اصطلاح علمی به مداخلاتی گفته می‌شود که به طور کلی بر روی فرآیندهای فکری و ذهنی مراجع توان خواه و نحوه زندگی کردن روزانه او تمرکز و تاکید فراوانی دارند.

به طور کلی می توان گفت در بخش روان درمانی مرکز توانبخشی سعادت آباد تهران ، روان درمانگر شما :

• روی علائم مزمن و تکرار شونده تمرکز می‌نمایند

• بر روی الگوهای رفتاری فرد و مشکلات جدی تر او کار می‌نمایند

• مداخلات درمانی طولانی مدت و یا تکرار شونده ای را برای فرد توان خواه در نظر می گیرد

• روی احساس و تجربه مراجع تمرکز دارد

• ممکن است از تست هایی مانند (شخصیت، هوش)، گفتار درمانی و یا روش های روان درمانی مانند رفتار درمانی شناختی استفاده کند.

• تمرکز عمیقی بر روی احساسات و افکار درونی شخص دارد که کار او در نهایت منجر به رشد شخصی فرد می شود.

روان درمانی مرکز توانبخشی سعادت آباد

استفاده از روان‌شناسی در کاردرمانی و توانبخشی به فلسفه حیطه های کاردرمانی و گفتاردرمانی برمی‌گردد.

کاردرمانی ذهنی در مرکز توانبخشی سعادت آباد می‌تواند برخی از اساسی ترین ایده های خود را به زیگموند فروید و تئوری های وی نسبت دهد، مانند تئوری فروید درباره احساسات و تأثیر آن بر رفتار انسان.

تئوری شخصیت فروید درباره برهم‌کنش نیروهای روانی بوده که او آن ها را اصطلاحا اید، ایگو و سوپر ایگو نامید و با نگاه دقیق تر بر این موضوع، می‌توان به اهمیت تعامل صحیح میان این نیروهای ذهنی و تأثیر شگرف آن ها بر وضعیت روانی و یا حتی جسمی انسان پی برد.

بنابراین از بین رفتن تعادل میان این نیرو ها، نه تنها می‌تواند بر روی رفتار انسان تأثیر گذارد بلکه باعث اختلال در فعالیت های روزمره مانند روابط اجتماعی با دیگران، شرکت در فعالیت های تفریحی و سرگرمی و حتی مدیریت منابع مالی نیز خواهد شد.

آلبوم تصاویر مرکز توانبخشی سعادت آباد

در صورتی نیاز به هرکدام از خدمات یاد شده می توانید با مجوعه ی توانبخشی پزشکی رایهان تماس بگیرید.

کلینیک ها

توانبخشی دربلوار دریاخدمات کاردرمانیروانشناسی در بلوار دریاروانشناسی در سعادت آبادکاردرمانی سعادت آبادگفتادرمانی سعادت ابادگفتاردرمانی دربلوار دریامرکز توانبخشی سعادت اباد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *