واقعیت مجازی در سکته مغزی

واقعیت مجازی در سکته مغزی، یکی از جدید ترین مداخلاتی است که در روند توانبخشی این بیماران انجام می شود. این مداخلات به صورت اختصاصی توسط کاردرمانگران انجا می گیرد. در واقع، واقعیت مجازی در سکته مغزی به بیمار فرصت تجربه محرک های بیشتر و متنوع تری را در یک محیط درمانی محدود می دهد. بسیاری از افراد ممکن است از این تکنولوژِی های نوینی که وارد علم توانبخشی شده است خبر نداشته باشند. اما ما میخواهیم که ر ادامه این مقاله شمارا به آنها آشنا کرده و مزایای استفاده از آن را برایتان معرفی کنیم.

چرا واقعیت مجازی در سکته مغزی انجام می گیرد؟واقعیت مجازی در سکته مغزی

تخمین زده می شود که سالانه 15 ملیون نفر دچار سکته مغزی می شوند. 55 تا 75 درصد نجات یافتگان، در ادامه زندگی شان با مشکلات حرکتی و کاهش کیفیت زندگی مواجه خواهند بود. این افراد به مراقبت و توانبخشی طولانی مدت نیاز دارند. مشکلات حرکتی که در این افراد به دلیل سکته مغزی پدید می آید، شامل موارد زیر می شود:

 • کنترل حرکتی
 • قدرت عضلانی
 • مهارت های حرکتی ظریف
 • توانایی هماهنگی فعالیت های دوگانه

همه این مشکلات حرکتی، پتانسیلی بالایی برای تاثیر بر استقلال و کیفیت زندگی فرد دارند. کاهش ویا فقدان استقلال در انجام کارهای روزمره یکی از مهمترین شکایت های افراد مبتلا به سکته مغزی است. همچنین افرادی که دچار سکته مغزی می شوند، در فکر کردن، حرکت و جابجای مشکل دارند. این افراد حتی ممکن است دچار مشکلات حسی شوند. به همین دلیل، دچار مشکلاتی در نوشتن، راه رفتن، رانندگی و… می شوند.واقعیت مجازی در سکته مغزی

معمولا مداخلات کاردرمانی و توانبخشی در سکته مغزی به صورت طولانی مدت انجام می گیرد و ممکن است برای بیمار خسته کننده باشد. همچنین ممکن است تمام تحریک هایی که بیمار لازم دارد تا به روال عادی زندگی خود برگردد، در محیط کلینیک یافت نشود. بنابراین ممکن است برای بیمار رضایت بخش نباشد. در کنار این موضوع، نباید از هزینه های بسیار زیاد این مداخلات هم چشم پوشی کرد. در تلاش برای کمک به بازیابی مهارت های حرکتی این افراد، واقعیت مجازی در سکته مغزیی وارد عرضه توانبخشی شد.

واقعیت مجازی در سکته مغزی به چه صورت است؟واقعیت مجازی در سکته مغزی

واقعیت مجازی در سکته مغزی، یک فناوری مبتنی بر کامپیوتر است. این تکنولوژی، به بیمار این امکان را می دهد که در یک محیط شبیه سازی شده چند حسی قرار بگیرد. با قرار گرفتن در این محیط، فرد ارتباط برقرار می کند و به صورت واقعی در مورد عملکردش بازخورد می گیرد. در واقعیت مجازی در سکته مغزی از یک سری بازی های تعاملی استفاده می شود. این بازی ها به گونه ای طراحی شده اند که سناریو ها و فعالیت های مربوط به زندگی روزمره را در اختیار بیمار قرار می دهند. این فناوری قادر به ارائه مفاهیم کلیدی مورد نیاز برای یادگیری حرکتی است. از جمله این مفاهیم کلیدی، فرکانس، شدت، تکرار و آموزش های فعالیت محور می باشد. این درحالی است که این احساس را به بیمار می دهد که در توانبخشی و بازتوانی خود نقش دارد.

تاثیر واقعیت مجازی بر مغز به چه شکل است؟

سیستم های واقعیت مجازی در سکته مغزی، چندین نظریه علوم اعصاب و یادگیری حرکتی را شامل می شوند. این بازی ها امکان انجام تمرینات فعالیت محور، تکراری، فشرده و در عین حال تغییر پذیر را ارائه می دهند. همه این موارد به تدوین یک برنامه بهینه منجر می شوند. برخی از بازی های واقعیت مجازی در سکته مغزی، دارای یک معلم واقعیت مجازی هستند که این تغییرات را انجام می دهد. در نهایت با تحریک نورون های آینه ای، فرصت یادگیری با تقلید حرکتی را فراهم می کند.

علاوه بر این، سیستم واقعیت مجازی در سکته مغزی، از بازخورد تقویت شده همزمان با عملکرد مناسب استفاده می کند. استفاده از تقویت کننده های مثبت باعث تکرار رفتار مورد نظر می شود.

مزایای استفاده از واقعیت مجازی در سکته مغزی

تمرینات واقعیت مجازی در سکته مغزی توسط کاردرمانگران، بیشترین تاثیر را روی موارد زیر دارد:

 • افزایش دامنه حرکتی مفاصل اندام فوقانی
 • تقویت حس
 • افزایش قدرت عضلانی
 • کاهش درد
 • بهبود پردازش عملکردی

تاثیر واقعبت مجازی در سکته مغزی بر اندام تحتانی به خوبی اندام فوقانی به اثبات رسیده است. تاثیر واقعیت مجازی در اندام فوقانی شامل موارد زیر می شود:

 • افزایش دامنه حرکتی مفاصل اندام تحتانی
 • تقویت تعادل
 • سرعت بالا رفتن از پله ها
 • تقویت عضلات مچ پا
 • سرعت راه رفتن
 • افزایش تعادل دینامیک و جلوگیری از افتادن

واقعیت مجازی در سکته مغزی، یک محیط مجازی را برای انجام فعالیت های روزمره فراهم می کنند. فراهم آوردن چنین محیط هایی در بیمارستان ها و کلینیک ها دشوار و هزینه بر است. یا درگیری بیمار سکته مغزی در این فعالیت ها، می توان برنامه های توانبخشی را به سوی حداکثر استقلال پیش برد. استفاده از فعالیت های هدفمند مزایای زیادی دارد، از جمله:

 • این امکان را به بیمار می دهد که حرکات تکراری را با فعالیت های سرگرم کننده و انگیزشی انجام دهد.
 • فعالیت ها را می توان برای افراد مختلف سازگار کرد و به صورت اختصاصی در آورد.
 • فعالیت های روزمره را می توان با به چالش کشیدن استقامت، سرعت، دامنه حرکتی، هماهنگی، زمان بندی و نیاز مراجع تنظیم کرد.
 • گزارش ها به صورت گرافیکی نمایش دا ده می شود و در هر لحظه وضعیت مراجع نمایان است.

دسته‌بندی نشده

آیا واقعیت مجازی برای سکاه مغزی تاثیر دارد؟روش های جدید توانبخشی در سکته مغزیروش های نوین توانبخشی سکته مغزیروش های نوین درمان سکته مغزیروش های نوین کاردرمانی در سکته مغزیسکاه مغزی و واقعیت مجازیسکته مغزی و توانبخشی به صورت نوین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *