فیزیوتراپی در سکته مغزی ، تاثیرات و مداخلات

فیزیوتراپی در سکته مغزی

فیزیوتراپی در سکته مغزی


فیزیوتراپی در سکته مغزی نقش بسیار بسزایی ایفا می کند. به طور کلی حرکت و عملکرد بیمار که در اثر سکته مغزی مختل شده را بهبود می بخشد. فیزیوتراپی در سکته مغزی بلافاصله بعد از بروز حادثه، پنج جلسه در هفته توصیه می شود. و مدت زمان هر جلسه حداقل چهل و پنج دقیقه عنوان شده است. با بهبود بیمار، شدت سختی تمرینات درمانی بالاتر می رود تا توانایی های از دست رفته بیمار به او برگردانده شود. جلسات درمانی تا زمانی که بیمار پیشرفت قابل توجهی نشان دهد ادامه پیدا می کند. یعنی تا جایی که بیمار به اهدافی که در ابتدای مراجعه برایش تعیین شده رسیده باشد.

فیزیوتراپی در سکته مغزی از چه زمانی باید انجام شود و به چه میزان می تواند تاثیر گذار باشد؟

برای رسیدن به بهترین نتیجه و جلوگیری از آسیب های بیشتر، لازم است بلافاصله بعد از سکته درمان آغاز شود. این درمان شامل درمان دارویی و توانبخشی به صورت همزمان می باشد. تاثیراتی که سکته مغزی سبب می شود، بسته به منطقه ای از مغز که دچار آسیب شده متفاوت می باشند. بنابراین میزان نتیجه بخش بودن فیزیوتراپی در سکته مغزی به شدت آسیب مغز و مشکلات جسمی ایجاد شده بستگی دارد. برای فهم بهتر لازم است بدانیم سکته مغزی چه قسمت هایی از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد:

 • تنفس و بلع
 • سیستم عصبی
 • سیستم گردش خون
 • عضلات
 • دستگاه گوارش
 • سیستم ادراری و تناسلیفیزیوتراپی در سکته مغزی

همان طور که مشخص است بخش های زیادی از بدن میتوانند در اثر سکته مغزی دچار مشکل شوند. بنابراین فیزیوتراپی در سکته مغزی بسته به گستردگی آسیب، می تواند در بهبود بیمار موثر واقع شود. به کارگیری تمریناتی که همزمان تحریکات حسی و حرکتی را به بیشتر سیستم های بدن وارد می کنند، سودمندتر هستند.

برای انجام فیزیوتراپی در سکته مغزی از چه تجهیزاتی استفاده می شود؟

فیزیوتراپیست ها از وسایل مختلفی برای توانبخشی بیماران سکته مغزی استفاده می کنند. از جمله موارد زیر:

 • ربات های دستیار کمکی برای پشتیبانی از راه رفتن مستقل بیمار.
 • تردمیل؛ انجام تمرینات درمانی با تردمیل از سه جهت اهمیت دارد:
 1.  آموزش راه رفتن مجدد یا تسهیل قدم برداشتن
 2. افزایش سرعت و اسقامت بیمار
 3. حفظ تناسب اندام به علت انجام فعالیت هوازیتوانبخشی در سکته مغزی
 • دوچرخه ثابت برای تقویت عضلات و جلوگیری از خشکی اندام در اثر بی تحرکی
 • استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی نیز می تواند در درمان موثر باشد اما نباید جایگزین روش های درمانی معمول شود.

نقش فیزیوتراپی در سکته مغزی برای بهبود کیفیت زندگی بیماران چیست؟

اگر بعد از سکته مغزی، فرد برای مدت طولانی بی حرکت بماند، احتمال ایجاد لخته خون و بروز دوباره سکته وجود دارد. ازمهم ترین نقش های فیزیوتراپی، گنجاندن یک برنامه فعالیت بدنی منظم در روزمره بیماران، برای جلوگیری از سکته مغزی مجدد است. فیزیوتراپی در سکته مغزی با آموزش های مکرر سبب می شود استقلال فرد در انجام کارهای روزمره اش بیشتر شود. در نتیجه بیمار می تواند بهتر و سریع تر راه برود. و همچنین با اعتماد به نفس بیشتر به ایفای نقش های خود بپردازد. ادغام تمرینات استقامتی و قدرتی در سرعت بخشیدن به کسب توانمندی های بیماران امری ضروری است. بهبود ثبات مرکزی و تعادل از اهداف مهم فیزیوتراپی در سکته مغزی می باشد. تصحیح نحوه راه رفتن، انداختن وزن از یک سمت به سمت دیگر بدن و تمرینات تعادلی در این زمینه موثرند.

مداخلات فیزیوتراپی شامل چه مواردی می شود؟

 • وضعیت دهی: هدف از انجام وضعیت دهی، کاهش آسیب های پوستی، درد و تورم اندام های بیمار می باشد. همچنین به سبب حفظ طول بافت و کاهش ناراحتی بیمار و رسیدن به بیشترین کارایی اندام می شود. اهمیت دیگر وضعیت دهی در کاهش احتمال بروز عوارض تنفسی مثل آسپیراسیون است.
 • تمرینات حرکتی زودهنگام: بی تحرکی بعد از سکته مغزی می تواند همراه با عوارضی مثل گرفتگی عروق همراه باشد. نقش فیزیوتراپی در سکته مغزی، کاهش فاصله زمانی از بروز سکته تا اولین باری است که فرد از تخت خارج می شود. انجام تمرینات حرکتی زودهنگام در کنار مراقب های معمول نقش موثری در بهبود راه رفتن بیماران سکته مغزی دارد.
 • تمرینات تعادلی: مشکلات تعادلی به دلیل کاهش کنترل روی حرکات اندام و تنه و احساس متفاوت فرد به بدنش رخ می دهند. عدم تعادل باعث کاهش اعتماد به نفس، ترس از افتادن و افزایش خطر سقوط بیماران می شود. تمرینات ورزشی تنه سبب افزایش تعادل فرد در حالت نشسته می شود. در حالی که آموزش تمرینات خاص تعادلی، تقویت تعادل در هر دو حالت نشسته و ایستاده را در پی دارد.
 • آینه درمانی: آینه درمانی در فیزیوتراپی در سکته مغزی این توهم را به وجود می آورد که اندام آسیب دیده بعد از سکته مغزی، حرکت می کند. به وسیله این تحریک مغزی، به مرور حرکت حقیقی اندام منفعل تحت تاثیر قرار می گیرد. و به این ترتیب فرد برای انجام فعالیت های روزمره خود توانمند می شود.توانبخشی در سکته مغزی
 • اورتزها: معمولا کاربرد اورتزها برای فیزیوتراپی در سکته مغزی دو حالت را دربر می گیرد. یا به منظور تغییر حالت اندام، و یا برای حمایت و تثبیت عضلات از آن ها استفاده می کنند. از از مزایای استفاده از اورتزها می توان به کاهش درد، اصلاح ناهنجاری، تعدیل وزن محوری و … اشاره کرد.

جدید ترین روش ها و ابزارهای مورد استفاده برای فیزیوتراپی

 • دستگاه های تسهیل کننده راه رفتن رباتیک: استفاده از ربات در جهت فراهم کردن حرکت فعال، غیر فعال و مقاومتی اندام بیمار می باشد. این نوع درمان در طولانی مدت موثر واقع می شود. زیرا تاثیر آن بیشتر با دادن بازخورد حسی بعد از انجام حرکت انجام می شود. و به مرور هم توانایی های حرکتی فرد تغییر می کند. برای سوالاتی مثل، چه مدت و در چه مواقعی باید از این ربات ها استفاده کرد، پاسخ مشخصی وجود ندارد.
 • تحریک الکتریکی : بر اساس تحقیقات جدید، استفاده از تحریکات الکتریکی عملکردی در کنار مداخلات معمول، می تواند بسیار اثر بخش باشد. به خصوص تاثیر زیادی در بهبود عملکرد اندام فوقانی دارد. شواهد نشان داده اند برای بهبود توانایی عملکردی اندام فوقانی باید از تحریک الکتریکی در بازتوانی سکته مغزی استفاده کرد.
 • تکنولوژی واقعیت مجازی: واقعیت مجازی در ده سال گذشته، به عنوان رویکرد جدیدی برای فیزیوتراپی در سکته مغزی در نظر گرفته شده است. کارکرد آن با شبیه سازی فعالیت های زندگی واقعی برای بیماران است. به این ترتیب بیماران قادرند مهارت های مراقبت از خود را یاد بگیرند. آن هم در محیطی که شبیه سازی آن در بیمارستان تقریبا غیر ممکن است.
 • طب سوزنی: یافته های جدید مشاهدات بالینی و متا آنالیز، بیانگر تاثیر مثبت فیزیوتراپی در سکته مغزی، با استفاده از طب سوزنی است. نقش آن در کاهش اسپاستیسیتی عضلانی، افزایش قدرت و بهبود وضعیت عمومی بیمار بیان می شود. ولی مکانیسم اساسی اثر طب سوزنی در توانبخشی مغزی همچنان نامشخص است.

برای مطالعه بیشتر کلیک کنید.

دسته‌بندی نشده

توانبخشی رباتیک در سکته مغزیتوانبخشی سکته مغزیفیزیوتراپی در سکته مغزیفیزیونراپی برای سکته مغزی چگونه انجام می شود؟مداخلات فیزیوتراپی در سکته مغزیمداخلات و نقش فیزیوتراپی در سکته مغزیواقعیت مجازی در سکته مغزی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *